Europsko pastorsko savjetovanje (EPC) 2024. održalo se u Beogradu, u Srbiji, od 27. do 31. kolovoza, s više od 1.200 pastora, ravnatelja crkvenih odjela, biblijskih djelatnika i supružnika iz cijele Europe, koji su se okupili kako bi ponovno oživili svoju predanost prema službi. Cjelotjedni događaj, koji je organizirala Transeuropska divizija (TED), istaknuo je izazove s kojima se suočavaju današnji pastori, uključujući političku polarizaciju, sve manji broj dolazaka u crkvu i drugih posljedica pandemije covid-19. Kroz mješavinu nadahnutih propovijedi, praktičnih radionica i bogoslužja, savjetovanje je pružilo prijeko potrebnu priliku pastorima da preusmjere svoje napore u službu Bogu i crkvenim zajednicama.
Povezivanje s kulturom
Tijekom završne svečanosti Gary Krause, ravnatelj Adventističke misije, pozvao je pastore putem video intervjua da razmisle o imperativu da se crkve potpuno iskreno povežu s različitim kulturnim skupinama. “Ono o čemu nam je ugodno razgovarati u crkvi, treba prevesti”, naglasio je, “ne samo na drugi jezik, već i na njihov kulturni jezik, kako bi se povezalo s njihovim razumijevanjem.” Kritizirajući oslanjanje na “unaprijed zapakirane načine komuniciranja”, umjesto toga zagovarao je da službe ulože vrijeme u “hodanje ulicama, razgovore s ljudima, slušanje i postavljanje pitanja kako bismo razumjeli ljude do kojih pokušavamo doći”.
Suvremeni izazovi u službi
Suočavajući se s bezbrojnim izazovima s kojima se suočava suvremena služba, uključujući posljedice pandemije covid-19, političku polarizaciju, sve manje dolazaka u crkve i društvene promjene koje vode razaranju vjere, predsjednik TED-a Daniel Duda, preokrenuo je paradigmu rekavši. “Želim razgovarati s vama o tome zašto je ovo sjajno vrijeme za službu”, rekao je, “jer vjerujem da je ovo vrijeme da crkva zablista. Crkva može biti najbolja kad je svijetu najgore.” Potaknuo je pastore da na današnje poteškoće gledaju kao na priliku za Boga da djeluje kroz njihove službe.
Prevladavanje osobne nedostatnosti
Duda se također osvrnuo na uobičajene osjećaje nedostatnosti među propovjednicima, govoreći o našem čestom refrenu “ali ja…” koji mnoge sprečava u ispunjavanju njihovog božanskog poziva. “Ali ja…”, objasnio je Duda, “izraz je koji često koristimo da bismo se opravdali od Božjeg poziva.” Umjesto toga, potaknuo je prisutne da se usmjere na “ali Bog…” — podsjetnik da Božja snaga djeluje kroz ljudske slabosti. “Bog je veći od tvojeg ‘ali’,” rekao je. “Prestani se opravdavati od Božjeg poziva u svojem životu.” Oslikao je to kroz biblijske primjere kao što su Mojsije, Estera i Jeremija, koji su svi izrazili sumnju u sebe kad ih je Bog pozvao. “Bog se nikada ne slaže s tim izjavama”, primijetio je Duda. “On odgovara s ‘ali Bog…’, pretvarajući naše slabosti u snagu svojom moći.”
Ugrađivanje priča u Božju pripovijest
Naglašavajući važnost sagledavanja pojedinačnih službi unutar konteksta Božje velike pripovijesti, Duda je objasnio: “Jedini način da se iskupi pokvarena priča jest da se ugradi u veću priču.” Podsjetio je pastore da je Božji sveobuhvatni plan postojan i primjenjiv unatoč trenutnim borbama. Polazeći od 1. Korinćanima 1,26-30, istaknuo je kako Bog izabire “lude”, “slabe” i “niže” da postigne svoje namjere, osiguravajući da se “nitko ne može hvaliti pred Njim”. Duda je potvrdio da trenuci “ali Bog…” u Svetom pismu pokazuju kako božansko djelovanje redefinira ljudske okolnosti.
Vizija transformativne crkve
Gledajući unaprijed, Duda je naslikao viziju crkve koja je promišljena, inovativna i duboko zaokupljena suvremenim izazovima. Povukao je usporedbu s Isusovom odlukom da odvede svoje učenike u Cezareju Filipovu, mjesto izvan njihove kulturne ugode, kako bi ih naučio lekcijama koje nisu mogli naučiti u poznatom okruženju Galileje. “Baš kao što je Isus izložio svoje učenike novim zamislima i kulturama, i mi moramo biti voljni izaći i uključiti se u svijet oko nas.” pozvao je Duda. Zamislio je pokret čije su značajke služba “vođena Duhom, usmjerena na Isusa” koja prihvaća različitost, potiče smislenu zajednicu i bavi se društvenim nepravdama. “Zamislite ljude koji bi razmišljali o tome kako živjeti održivo u ovom svijetu, kako hodati ponizno i razmišljati o tome tko postajete”, rekao je.
Prihvaćanje Božjeg poslanja
Zaključujući svoju poruku, Duda je pozvao pastore da biraju između usmjerenja na osobne nedostatke ili prihvaćanja Božjeg poslanja s povjerenjem. “Hoćeš li izabrati reći ‘ali ja…’ — ili ćeš reći ‘ali Bog…’?” upitao je. Potaknuo je sudionike da posvete svoje živote izgradnji zajednica koje odražavaju Božju ljubav i snagu koja mijenja, rekavši: “Bog je to već činio. On nije izgubio svoju moć. Sveti Duh je još uvijek dostupan.”
Kontinuitet i obnova
Europsko pastorsko savjetovanje 2024. potaknuo je osjećaj trajanja i zajedničkog putovanja, a tim za slavljenje i obožavanje birao je pjesme koje su duboko odjeknule kod sudionika. Značajno je da je pjesma korištena u prigodi otvaranja i zatvaranja pjevana i na EPC 2018., pojačavajući zamisao da to okupljanje nije samo jednokratni događaj, već dio stalnog putovanja u službi kako bi se pružilo zajedništvo, vizija i ohrabrenje.
Kako je događaj kulminirao, izvršni tajnik TED-a Patrick Johnson pridružio se Dudi u izražavanju srdačne zahvale svima koji su doprinijeli uspjehu događaja, uključujući osoblje Sava Centra, volontere Jugoistočnoeuropske unije, tehničke timove i glazbenike. Završno bogoslužje, s ohrabrujućim pjesmama poput “All Creatures of Our God and King” i “My Lighthouse,” osnažilo je teme nade i božanskog vodstva.
Kad je izrečen posljednji blagoslov, pastori su napustili Beograd nadahnuti i opremljeni da prihvate svoje službe s obnovljenom vjerom, spremni suočiti se s izazovima ne s “ali ja…”, već čvrsto utemeljeni na “ali s Bogom…”
Alex Mareniuc, tedNEWS
Fotografije: TEDNews